Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku

W Kościelisku na Nędzówce przy ulicy Strzelców Podhalańskich w odremontowanym domu Poety powstała w 2013r. Izba Pamięci Stanisława Nędzy-Kubińca. W starej wielkiej izbie dowiedzieć się można jak przed stu laty funkcjonował handel, poznać używane dawniej narzędzia i urządzenia gospodarstwa domowego oraz warsztat stolarski i narzędzia ciesielskie.Przede wszystkim można tu zgłębić twórcze życie Stanisława Nedzy-Kubińca.

Na prośbę zainteresowanych wnuk poety, Mateusz Nędza-Kubiniec zamienia się w kustosza tego niewielkiego, ale bogatego w eksponaty muzeum.

Izba jest z 1929r., zachowała się w niej oryginalna powała, podłoga i szalunki na ścianach, wszystko oczywiście ręcznie obrabiane. Stała ekspozycja obejmuje między innymi warsztat pisarski poety z Kościeliska oraz zbiór wszystkich wydanych jego dzieł. Obok warsztatu pisarskiego znajduje się, nie mniej ważny dla Poety, warsztat stolarski. To właśnie ciesielka, stolarstwo i rolnictwo zapewniało środki do życia. Kolejna część wystawy to prezentacja sklepu, który prowadziła żona Poety wraz z nim w latach międzywojennych. Ta część ekspozycji składa się przede wszystkim z lady sklepowej, na której wyeksponowane są oryginalne dokumenty z czasów prowadzenia sklepu, między innymi: Świadectwo przemysłowe dla przedsiębiorstwa handlowego, patent akcyzowy, blankiety wekslowe, książka zakupu wyrobów tytoniowych, różne rachunki i inne dokumenty. Prezentowane są również międzywojenne oryginalne blaszane reklamy takich firm jak: Nafta Karpaty, Książęce Piwa Tychy, Piwo Okocim, Piasecki S.A. i inne. Obok lady sklepowej znajdują się drewniane beczki na piwo i skrzynka ze starymi butelkami (prowadzono sprzedaż beczkowego i butelkowanego piwa). W skład ekspozycji wchodzą także rzeczy i narzędzia codziennego użytku, które obrazują życie ludzi na Skalnym Podhalu w pierwszej połowie XIX wieku. Przedmioty związane z kobiecymi zajęciami to: masielnice, korytko do wyrabiania ciasta, bańka na mleko, kołowrotek do przędzenia wełny, maszyna do szycia firmy Singer, tary do prania, wałek do ciasta, młynek do pieprzu, gliniane naczynia, praska do szynki i inne. Natomiast eksponaty dotyczące męskich zajęć to między innymi homonta dla koni odświętne i robocze, obońka, kózki drewniane i z krowiego rogu, osełka, szewskie kopyta (Stanisław Nędza-Kubiniec w latach okupacji sam robił obuwie dla swojej rodziny), sąsiek oraz wiklinowy kosz do przewozu mienia w dorożkach konnych. Na wystawie znajduje się również kilka par starych drewnianych nart z wiązaniami oraz bambusowe kije, a na szczególna uwagę zasługują polskie narty z zakopiańskiej wytwórni „ZUBEK”. Bardzo cennym obiektem jest malowana skrzynia z 1875r, która nabrała blasku i świetności po gruntownej renowacji. W starej izbie znajdują się również liczne obrazy na szkle, płótnie, pastele i rzeźby. Zbiór fotografii, dokumentów, gazet, książek, rękopisów eksponowane jest tylko częściowo ze względu na brak miejsca. Aby zachować charakter pomieszczenia, gdzie dawniej odbywały się spotkania i posiady lokalnej społeczności, pozostało miejsce na to, aby i dzisiaj można się było gromadzić. Odbywają się tutaj spotkania o charakterze kulturalnym i społecznym.

Powrót

Wróć do góry